EGE ÜNİVERSİTESİ

Bilim Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi

PSİKOTEKNİK DEĞERLENDİRME LABORATUVARI

( http://www.psikoteknik.ege.edu.tr )

Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümünün bünyesinde yer alan Psiko-teknik Değerlendirme Merkezi, EBİLTEM Uydu Laboratuvarı kuruluş çalışmaları 1998 yılında başlamış, Ocak 2002 yılında bugünkü şeklini almıştır. Merkezin temel amacı trafik güvenliğine katkıda bulunmaktır. Bu amaçla bir yandan test geliştirme ve uygulama çalışmaları devam ederken diğer yandan sürücü davranışı, risk alma, kazaya yatkınlık ve sürücü rehabilitasyonu konularında projeler geliştirmekte ve çalışmalar yapılmaktadır. Bu konulara ek olarak hiperaktiflik ve dikkat eksikliğinin teşhis ve tedavi aşamalarında, nörolojik alanlarda, spor psikolojisi ve madde kullanımı ve bağımlılığı alanlarında araştırmalar yapılmaktadır.

1998 yılında İzmir Güzelyalı Rotary Kulübü ve Schuhfried Ges.M.B.H. katkılarıyla Edebiyat Fakültesinde kurulan laboratuvar, 1 adet Viyana Test Sistemi ve Periferal Görme Test araçlarıyla hizmete başlamıştır.

  • İlk yıl ülkemizde gerçekleştirilen norm çalışması için veri toplama ve değerlendirme, ulaşım şirketlerine sürücü değerlendirmesi ve sürücü seçimlerinde danışmanlık konularında çalışmış
  • 2000 Ocak ayında İl Sağlık Müdürlüğünden Çalışma Uygunluk Belgesini alarak Türkiye’nin ilk Psiko-teknik Değerlendirme Merkezi olmuştur.

Merkez, Ege Üniversitesi Bilim Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (EBİLTEM) ve Edebiyat Fakültesinin katkılarıyla yeni mekanına 2002 yılı başında taşınmış ve ikinci bir test sisteminin daha alınmasıyla hizmet kapasitesini genişletmiştir. Bugün merkez, günde ortalama 10 kişinin testten geçebileceği, 15 kişinin eğitim alabileceği, 12 uzman ve psiko-teknik değerlendirme konusunda sertifikalı psikoloğun hizmet verdiği bir kapasiteye ulaşmıştır.