Çerez Örnek

Patent Ön Araştırması Yaptırmak İstiyorum

 

EÜ EBİLTEM-TTO Fikri Mülkiyet Hakları Birimi sanayicilere patent ön araştırması desteği vermektedir.

  • Yeni bir ürün veya süreç geliştirirken, teknik problemlere çözüm ararken patent veri tabanlarında yapılacak patent araştırması, başka hiçbir bilgi kaynağından ulaşılamayacak teknik bilgiye ulaşma imkânı vermektedir.
  • Var olan bilginin %80’den fazlası patent dokümanlarında bulunmaktadır.
  • Daha önceden geliştirilmiş bir buluş için başvuru yapılması ve muhtemel bir vakit kaybı önlenebilmektedir.
  • Patent veri tabanlarından erişilebilen mevcut patentler, en önemli açık inovasyon kaynaklarındandır.
  • Yapılacak patent araştırması ile çalışılan alanda mevcut patentlere erişim sağlayarak dünyadaki son teknolojiyi ve rakipleri takip etme imkanı sağlanmaktadır.
  • Teknolojinin hangi yöne gittiği, yeni trendlerin ne olduğu, gelecekte ne tür ürünlerin üretilebileceğini patent verilerinden izlenebilmektedir.
  • Firmalar, var olan patentleri inceleyerek kendi ürünlerinin benzer yanlarının farklılaştırılması için bilgi edinmektedir.
  • Patent araştırması ile yeniliğe konu olan ürüne ait tüm soruların Ar-Ge çalışmasına başlamadan veya üretime geçmeden önce ortadan kalkmasına olanak sağlayacaktır.

 

EÜ EBİLTEM-TTO, firmaların fikri mülkiyet hakları konusunda başvuru süreçleri konusunda bilgi vermektedir. Ayrıca Fikri Mülkiyet Hakları süreçleri ile ilgili kapsamlı eğitimler vermektedir. Ayrıca Patent araştırması kapsamında faaliyet serbestliği araştırması da yapılmaktadır.

EÜ EBİLTEM TTO Fikri Mülkiyet Hakları Birimi Ege Üniversitesi patent portföyünde bulunan patentlerin ticarileştirilmesi çalışmaları kapsamında firma ve yatırımcı görüşmeleri yapmaktadır.  Firmalar Ege Üniversitesi Patent Portföyünde bulunan ürün ve yöntemlerin kullanımı için talepte bulunabilir bu durumda da görüşmeler EÜ EBİLTEM TTO Fikri Mülkiyet Hakları Birimi tarafından koordine edilir.

 

İletişim:

Elif BAYÇIN

Tel: 0232 3434400-174

E-posta: patent@mail.ege.edu.tr 

 

 

 

 


Ege Üniversitesi

EGE ÜNİVERSİTESİ