canlı destek

Ege Üniversitesi, YÖK tarafından yürütülmekte olan ve farklı bir çok parametreden oluşan Araştırma Üniversitesi kriterleri kapsamında, üniversitemizin en çok ihtiyaç duyduğu kriterlerden biri olan yüksek atıf alan (JIF Quartile sınıfı ve % 1, % 10 ve % 25’lik dilimlerde) nitelikli yayınların oluşturulması ve etki değeri (impact factor) yüksek dergilerde yayımlanmasının sağlanmasıdır. Bu amaç doğrultusunda üniversitemizin alanlarında yetkin öğretim üyeleri ve araştırmacılarının nitelikli projeleri sonucu ortaya çıkan nitelikli yayınlar oluşturmaya ve sözkonusu yayınların yurt içi/yurt dışı istatistiksel verilerine ulaşabilmelerine yönelik, ilgili birimlerce farklı metotlar üzerinde çalışmalar sürdürülmektedir.

Bu çalışmaların neticesinde Clarivate Analytics grubuna ait ve Web of Science tarama indeksleri ile çalışan InCites veritabanı, Ekim 2019 tarihinden bu yana üniversitemizin hizmetine sunulmuş durumdadır. Söz konusu veritabanından, özellikle yüksek atıf alan  %1’lik ve %10’luk dilimdeki dergilerde yayımlanan nitelikli yayınlara ait detay ve istatistiki bilgilere ulaşılması aşamasında faydalanılmaktadır. Bununla birlikte InCites veritabanı, dergi atıf raporlama (Journal Citation Report) yardımıyla, yine nitelikli ve JIF Quartile adıyla tanımlanan Q sınıfındaki dergi ve yayınların araştırılmasında da yaygın şekilde kullanılmaktadır .

Veritabanının ön kullanımına dair eğitimler, MENAT ve Web of Science grubu Bölgesel Çözüm Danışmanlığı, Ege Üniversitesi Kütüphane Dökümantasyon Daire Başkanlığı ve EÜ EBİLTEM TTO tarafından 1 Nisan 2021 tarihinde organize edilmiş ve geniş bir katılımcı kitlesiyle takip edilmiştir. Buna ek olarak ön kullanım için asenkron bir eğitim kaydı oluşturulmuş ve üniversitemizin Uzaktan Eğitim Merkezi (UZEM) aracılığıyla sizlerin hizmetine sunulmuş durumdadır.

Ege Üniversitesi öğretim elemanları ve lisansüstü öğrenciler için akademi.ege.edu.tr adresi üzerinden hizmete sunulmuş olan asenkron “Clarivate Analytics -InCites Ön Kullanım Eğitimi” ne erişebilmek için kayıtların 22 Nisan 2021 Perşembe günü mesai bitimine kadar aşağıda bulunan link üzerinden gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Kayıtlar tamamlandıktan sonra gelecek olan bilgilendirme maili ile eğitim, kayıtlı kullanıcıların erişimine açılacaktır.

Kayıt için tıklayınız.    


Ege Üniversitesi

EGE ÜNİVERSİTESİ