Make font size smaller Make font size default Make font size larger

EGE ÜNİVERSİTESİ

Bilim Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi

TÜRKİYE BİYOTASARIM TAKIMI 6. BİYOTASARIM ATÖLYESİ

İklim Değişikliği ve Afetle Mücadelede Biyotasarım

Biyotasarım, doğayı inceleyerek sentezleyerek kullanışlı, doğa dostu, uzun ömürlü ve insan sağlığına zarar vermeyen ürün ve süreçler üzerinde düşünen bir çalışma alanıdır. Biyotasarım sadece doğadan esinlenmeyi değil, canlı organizmaların da mimarlık ve mühendislik alanında kullanımını kapsayan bir alan olup; biyoteknolojik yöntemlerle doğadan ilham alan ve doğayla birlikte üretilen tasarım ve materyallerin kullanımı hedeflenmektedir. 

Türkiye Biyotasarım Takımı ve EÜ EBİLTEM-TTO tarafından 13 ve 20 Nisan 2021 tarihlerinde 6.sı gerçekleştirilecek olan atölyenin teması “İklim Değişikliği ve Afetle Mücadelede Biyotasarım” olarak belirlenmiştir. Amaç, biyotasarım hakkında farkındalık oluşturabilmek, farklı bilim dallarında eğitim gören lisans ve lisansüstü öğrencilerinin katılımıyla, üretici, yaratıcı bir tartışma ortamı yaratmak ve biyotasarıma ilgi duyan genç araştırmacılara yol göstermektir. Bir hafta aralıklı 2 gün boyunca gerçekleştirilecek atölye, farklı meslek disiplinlerinden gelen katılımcıların birikimlerini birbirine aktarmasıyla zengin bir fikir platformu oluşturmayı hedeflemektedir. Bu doğrultuda Zoom arayüzü üzerinden gerçekleştirilecek atölye çalışması sunumlarla başlayacak ve grup çalışmalarıyla devam edecektir.

Atölyeye katılım ücretli (50 TL*) ve 35 kişi ile sınırlı olup, lisans ve lisansüstü öğrencilerine (mimarlık, iç mimarlık, endüstriyel tasarım, tekstil tasarımı, moda tasarımı, kentsel tasarım ve planlama, biyomühendislik, biyoloji, kimya, genetik mühendisliği, makine mühendisliği, elektrik-elektronik mühendisliği, bilgisayar mühendisliği, çevre mühendisliği, inşaat mühendisliği, vb. bölümler) açıktır.

Güzel bir atölye deneyiminde görüşmek üzere!

* Son başvuru tarihi 7 Nisan 2021 olup, aşağıdaki linkteki form kullanılarak ön kayıt yapılması gerekmektedir:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScJ8AsZd6h3yEKOGabvuMYUc7OCcKsVmdlCsHGjWzZM4zvdLA/viewform?usp=sf_link

Başvurular sonrasında kesin katılımcı listesi, 9 Nisan 2021 günü takımın web sitesi üzerinden (www.biodesignteam.com) ilan edilecek ve katılımcılara bir onay e-postası gönderilecektir. Katılımı teyit edilenlerin en geç 12 Nisan 2021 tarihine kadar atölye ücretlerini yatırarak dekontunu info@biodesignteam.com adresine e-posta ile iletmeleri gerekmektedir. Bu işlem sonrasında katılım linki katılımcıların e-posta adreslerine iletilecektir.

 

Türkiye Biyotasarım Takımı (TBT), Mayıs 2016'da resmi bir "Disiplinlerarası Ortak Çalışma Protokolü" çerçevesinde Ege Üniversitesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi öğretim üyeleri tarafından hayata geçirilmiş, ortak bir araştırma, çalışma ve proje geliştirme platformudur. Türkiye'nin ilk resmi Biyotasarım Takımı olarak öncü bir konumda olan TBT, bir yandan akademik alanda çalışmalarını sürdürürken; bir yandan da tasarım, mimarlık ve çeşitli mühendislik alanlarında farklı girişimleri yürütmektedir. TBT'nin en önemli niteliklerinden bir tanesi, biyomühendislik, mimarlık, tasarım, inşaat mühendisliği, kimya mühendisliği, makine mühendisliği, elektronik mühendisliği gibi farklı disiplinlerden bireyleri bir araya getirerek faaliyetlerinde de interdisipliner ilişkileri esas almış olmasıdır. Ekibin temel amacı biyotasarım alanında geliştirdiği interdisipliner ilişkilerle, bilimsel değer üretmek ve sürdürülebilir bir çevreye katkı vermek, gündelik hayatta kullanılabilecek biyotasarım ürünleri geliştirmektir. Daha fazla bilgi için: www.biodesignteam.com